Морська і кухонна сіль за своїм складом ідентичні. Обидва вміст натрію та хлорид, кількість залежить від виду солі. Так, наприклад, солі екстра на 100 грам 99. 7 хлориду натрію, а у вищому сорті 98. 4, сорт перший 97. 7, і в другому сорті 97грамм. Використовувати в кулінарії можна обидва види солі покращуючи смак страви і сприяючи травленню їжі. Все про кулінарі дивіться на сайті https://applemint.com.ua/.
Основною відмінністю морської від кухонної солі це способи його добування. Морська сіль видобувається природним шляхом з морської води. Для її збереження на березі влаштовують ставки-випаровувачі (соляні). В них закачують морську воду. Його надлишок видаляється природним випаровування. Кристали солі залишаються на дні ставка.
На відміну від кухонної солі, природна морська сіль може містити до двох відсотків домішок інших солей. Однак спочатку вони випаровуються. В морській солі залишаються в невеликій кількості наступні речовини:
- бор;
- фтор;
- магній;
- кальцій.
Однак ці речовини настільки малі, отримана сіль з морської води, не може бути повноцінним джерелом. Наявність мікроскопічних ракоподібних, водоростей надає її кристалам рожевий або сірий відтінок морської солі.
Є ще й чорноморська сіль: її колір обумовлений домішками глиняних порід і розпеченої лави.
Морську сіль можна використовувати як сировину що б зробити з неї кухонну сіль. Отриманий продукт, отриманий в море, перекристаллизовывают. З води і морської солі для цього готується концентрований розчин, після чого його нагрівають. Коли надлишок води випарується, осад сушать. Отриманий продукт – кухонна сіль.
У більшості випадків для приготування є галіт або кам’яна сіль. Його відкладення з’явилися на місці давніх морів. По суті, це кристалічна форма хлориду натрію. у природному стані кристали галіту можуть бути білого, сірого, рожевого кольору. Це залежить від мікроорганізмів і наявності домішок.
Види солі
- Кухонна сіль
- Йодована сіль
- Кошерна сіль
- Морська сіль
- Ароматизована сіль
Галіт добувають як у відкритих копальнях, так і в шахтах. Галіт після видобутку розчиняють у воді очищаючи від домішок. Поварена сіль являє собою практично чистий хлорид натрію. Він містить 60 відсотків хлору і натрію 39. 4 відсотка.
Сучасний споживач вважає більш корисною морську сіль. Практично неможливо після приготування страви відрізнити кухонну або морську сіль. Відмінністю відрізняється тільки в способах її виробництва.
Скориставшись попитом на натуральну морську сіль, деякі виробники можуть забарвити кристали кам’яної солі в різні кольори. Отримана морська сіль природним випаровуванням, має кристали всіх форм і розмірів, кристали кам’яної солі зазвичай мають кубічну форму, так як поварена сіль має більш дрібні кристали тієї ж форми.